شهرستان‌های استان سمنان _ شهرستان مهدی‌شهر

شهرستان‌های استان سمنان

شهرستان مهدی‌شهر

شهرستان مهدی‌شهر (نام دیگر سَنگسَر)یکی از شهرستان‌های استان سمنان واقع در شمال ایران می‌باشد. این شهرستان در شمال غربی استان سمنان واقع شده‌ و شهر مهدیشهر مرکز آن می‌باشد.

محدوده و جمعیت

این شهرستان از سمت جنوب به شهرستان سمنان(سمنان)، از سمت شمال به شهرستان ساری(مازندران)، از سمت مغرب به شهرستان فیروزکوه(تهران) و از سمت مشرق به شهرستان دامغان(سمنان) محدود گشته است. ناحیهٔ سنگسر تا قبل از شهریور ۱۳۲۰ دارای فرمانداری نظامی بود که دودانگه و چهاردانگه و نقاط دیگری از شهرستان ساری جزء آن بوده‌است. یادآوری می‌شود که در فرهنگ جغرافیایی ایران که در سال ۱۳۲۹ چاپ شده‌است، این ناحیه با حدود و مشخصات فعلی به عنوان بخش سنگسر آمده‌است. این ناحیه در مرداد ۱۳۸۶ به شهرستان ارتقاء یافت.
جمعیّت شهرستان مهدی‌شهر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ ، برابر با ۳۶,۸۷۵ نفر بوده

شهرها و دهستان‌ها

بخش مرکزی شهرستان مهدی‌شهر

  دهستان پشتکوه
  دهستان چاشم

شهرها: درجزین، شهمیرزاد و مهدی‌شهر

اماکن دیدنی

آب انبار سنگسر
امام‌زاده عبدالله شهمیرزاد
امام‌زاده قاسم سنگسر
امام‌زاده یحیی شهمیرزاد
بقاع ابوالقاسم، مهدی و یحیی(در چاشم)
بقعه شیخ شهمیرزاد(سوسن عطا)
چهل تن(در روستای درجزین)
دژ شهمیرزاد
شیر قلعه شهمیرزاد(در ۳ کیلومتری شمال غربی شهمیرزاد)
غار دربند
کافر قلعه سنگسر
مسجد پامنار سنگسر(منار سنگسر)

پوشش گیاهی و جانوری

از نظر پوتوگرافی این منطقه کاملاً کوهستانی است و دارای پوشش گیاهی از جمله: گز ، تاغ ، کُنار ، کُور ، سمر ، کِرت ، کُوهِنگ و بنه. خارشتر، اسپند، سریش، ارس، کاروانکش، شور و چرخک است. از شهر سنگسر به طرف حاشیه شمالی، پوشش به صورت درختان خانواده سوزنی برگ، به ویژه ارس، سرو، و درختچه زرشک نمایان می‌شود. در منطقه شهمیرزاد گیاهان خود رو شامل گون، درمنه، گیاهان تیره گندمیان، نعناییان و تیغ‌های کنگر مانند اسپند، گل قاصدک، بومادران، کاسنی، گزنه و گل سرخ وحشی(نسترن) به وفور دیده می‌شود. مهم‌ترین محصولات این شهرستان عبارت‌اند از: غلات(جو و گندم )، علوفه(یونجه و اسپرس)، گردو و آلو در شهمیرزاد و انار، انگور و زردآلو در درجزین. همچنین از جمله جانوران و پرندگان این شهرستان عبارت‌اند از: بز کوهی ، آهو ، قوچ، میش، پلنگ ، یوزپلنگ ، روباه ، خرس، گراز، کفتار، گربه وحشی، گرگ، روباه، شغال، خرگوش، کبک ، عقاب ، شاهین ، بادخور ، قُمری ، تیهو ، فاخته. ، بلبل و قرقاول.

ناهمواری‌ها

این شهرستان را باید منطقه‌ای کاملاً کوهستانی بحساب آورد که در جنوب رشته کوه البرز واقع گردیده و کوههای آن عبارت‌اند از:
در سمت غرب کوههای: اسپی لت (سفید لت)، گل رودبار و آسب نو (آسمان لو) که با ارتفاع ۳۳۰۸ متر مهم‌ترین آنهاست و در ۱۱ کیلومتری سنگسر قرار دارد.
در سمت جنوب غربی کوههای: مهراب ، سفیدآب ، کلیاب ، کچ و بستانه(۲۱۶۰ متر) .
در شمال غربی کوههای: دربند ، نهرد ، مرغک ، سیاه دره ، شیر قلعه ، بشم و نیز گردنهٔ بشم در۱۵ کیلومتری و گردنهٔ چاشم در۱۴ کیلومتری.
در شمال کوههای: شیخ رضا ، سیاه کوه و همچنین بلندترین قلهٔ این شهرستان، نیزوای چاشم است که با ارتفاع ۳۸۱۰ متر در شمال شهرستان مهدی‌شهر خودنمایی می‌کند.

معادن

در این منطقه معادن متعددی وجود دارد از جمله معادن سنگ ساختمانی، لاشه، خاک نسوز، کوارتزیت، دولومیت، آهن، سرب، گچ، آهک سفید، سنگ شیشه، معدن سیلیس و ...

زمین‌شناسی

از لحاظ زمین‌شناسی شهرستان مهدی‌شهر قسمتی از چین خوردگیهای دامنه جنوبی البرز می‌باشد و همان تشکیلات زمین‌شناسی را داراست و آثار دوران‌های چهارگانه زمین‌شناسی را بخوبی و اکثراً به آسانی می‌توان در آن مورد مطالعه قرار داد. از دوره ژوراستیک قسمت‌های آهکی در سنگسر وجود دارد که چشمه راوند را در بر می‌گیرد. از دوره ژوراستیک و کرتاسه نیز تشکیلاتی در گل رودبار و غار دربند وجود دارد. از دوره سوم در قسمت شمال و شمال شرقی تشکیلاتی از دوره ائوسن دیده می‌شود و در شیخ چشمه سر کنگلومراهای دوره پلیوسن قابل مشاهده‌است. در دوره چهارم دارای مخروطهای افکنده ایسیت که شهر سمنان هم روی همین‌ نوع قرار گرفته‌است.

/ 1 نظر / 53 بازدید
dahi

با سلام و آرزوی توفیق روز افزون اولین پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه های استان سمنان)داهی به معنای زیرک و باهوش ( با آدرس(www.dahi.ir) با عنایت و توجه حضرت ولی عصر (عج) و زحمات دلسوزان نظام و انقلاب با هدف اطلاع رسانی اخبار تمامی دانشگاه های استان سمنان و ارائه تحلیل های روز در موضوعات سیاسی ، فرهنگی اجتماعی ، اقتصادی و ... راه اندازی شد . بسیار خوشحال میشویم از اخبار سایت شما استفاده نموده و پایگاه داهی را در لینک های سایت خود ثبت نمایید . با تشکر فراوان مدیر پایگاه خبری تحلیلی داهی سید مهدی کیا تلفن :02313338976 نمابر:02313337998 ایمیل :www.dahi.ir@gmail.com آدرس : سمنان – خیابان فجر- کوچه فجر 3- پلاک 25